Editions Jean Lenoir

Farklı Kahve Demleme Teknikleri

farkli kahve demleme teknikleri

Kahve Demleme Teknikleri Nelerdir?

Kahve severlerin bazılarını iyi bildiği, bazılarını ise yeni öğrenecekleri birbirinden farklı kahve demleme teknikleri ile karşınızdayız. Siz de farklı demleme tekniklerini deneyerek damak tadınıza en çok uyan yöntemi seçebilirsiniz!

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Kahve Demleme Teknikleri Nelerdir?” answer-0=”Kahve severlerin bazılarını iyi bildiği, bazılarını ise yeni öğrenecekleri birbirinden farklı kahve demleme teknikleri ile karşınızdayız. Siz de farklı demleme tekniklerini deneyerek damak tadınıza en çok uyan yöntemi seçebilirsiniz!” image-0=”” count=”1″ html=”true”]

 • Kovboy Kahvesi

Kovboy kahvesi, hem ucuz hem de basit bir kahve demleme yöntemidir. Herhangi bir cezve yardımıyla istediğiniz her yerde, her an ve her ısı kaynağını kullanarak kahvenizi demleyebilirsiniz. Bunun için kaynar su dolu bir cezveye iri taneli kahve atıp tekrar kaynatmanız gerekir. Daha sonra kahveyi ateşten alıp birkaç dakika bekletip telvenin dibine çökmesini sağlayabilirsiniz. Ardından fincanınıza döküp kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 • Türk Kahvesi

Türk kahvesi, çok ince öğütülmüş kahvenin kullanıldığı Orta Doğu’ya özgü bir demleme yöntemidir. Bu demleme işlemi sonucunda çok lezzetli ve bol köpüklü bir kahve elde edersiniz. Bunu yapmak için kahve telvelerini ister şekerle ister sade bir şekilde cezvede karıştırıp köpürene kadar ateşte kaynatın. Ardından ateşten alın, fincanınızı yarısına kadar doldurup cezveyi tekrar ateşe koyun ve kahveniz bol köpüklü olana kadar bu işlemi tekrarlayın.

 • French Press ile demleme

Bu yöntem oldukça kolay ve hızlıdır. French presste kahve demlemek için ilk öce orta irilikte ve dilediğiniz miktarda kahveyi hazneye ekleyin. Üzerine kaynar suyu döküp 4 ila 5 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından filtreyi aşağı doğru bastırın ve kahvenizi servis edin.

 • Soğuk Demleme Kahve / Cold Brew

Cold Brew kahve, ateşle hiç temas etmediği için asit oranı oldukça düşüktür ve hafif tatlı bir yapıdadır. Yapılışı kolay olmasına rağmen biraz zaman alır. Soğuk demleme kahve yapmak için iri taneli kahve çekirdeklerini oda sıcaklığındaki suyla karıştırıp, kahveyi ne kadar sert sevdiğinize bağlı olarak ister birkaç saat ister tüm gece demlenmeye bırakın. Daha sonra telveyi süzün. Üzerine dilediğiniz miktarda buz ekleyerek servis edebilirsiniz.

 • Kahve Poşetleri

Kahve poşeti yöntemiyle kahve demleme deneyiminizi çay demlemek kadar kolay bir hale getirebilirsiniz. İçi kahve dolu poşeti fincana sabitleyip üzerine kaynar su ekleyerek 3 veya 4 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından poşeti çıkarın ve kahvenizin tadını çıkarın.

 • Sifon Kahve Makinesi

Sifonlu demleyiciler, karmaşık ama etkileyici yöntemlerden bir tanesidir. Kullanımı ilk başta zor olabilir fakat doğru şekilde yapıldığında duru ve lezzetli bir kahve elde edersiniz. Sifonlu demleyiciler, ısı kaynaklı bir vakum kullanarak suyu kahve tanelerinin içine çeker. Demlenme işlemi sonrasında, demlenen kahve ise sifonun haznesine çekilir.

 • Hazır Kahve ya da Espresso

Listemizin en kolay ve en ucuz yöntemi hazır kahvelerdir. Her ne kadar anında ve zahmetsizce hazırlanmaları sebebiyle farklı kahve demleme teknikleri arasında saymak çok doğru olmasa da bahsetmeden geçmemek gerekir. Hazır kahve dediğimiz ikisi bir arada ya da üçü bir arada kahveler kurutulmuş kahve granüllerinin suda çözdürülmesiyle elde edilir.

 • Perkolatörler – Moka potlar

Moka potlar uzun zamandır kullanılan gözde kahve demleme yöntemlerinden biridir. Set üstü modeller hem ocak hem de açık ateşte kullanılabildikleri için oldukça kullanışlıdırlar. Kaynar suyun dairesele hareketlerle kahvenin üzerine dökülmesi ile yapılır. Demleme işlemi yaklaşık 10 dakika sürer fakat kahvenizi daha sert seviyorsanız daha fazla bekletebilirsiniz.

 • Otomatik Filtre Kahve Makineleri

Kullanımı oldukça basit olan bu makineler fiyat olarak da harika bir seçenektir. Filtre kahve makinesinde demleme yapmak için orta boy kalınlıkta çekilmiş kahve yeterli olacaktır. Makineye su ekledikten sonra demleme işleminin geri kalanını makine yapacaktır, makine suyu ısıtır ve demleme başlar ve kısa süre içinde kahvenizi keyifle yudumlamaya başlarsınız.

 • Pour-Overs

Pour-over’lar çeşitli boyutlara ve tasarımlara sahiptirler ve genellikle kâğıt filtre aracılığıyla demlenirler. Pour-over’ı bir kupanın veya demliğin üzerine yerleştirin ve üzerine kâğıt bir filtre koyun. İçine istediğiniz miktarda kahve ekleyip kaynar suyla demlenmeye bırakın.

 • Chemex

Görüntüsü itibariyle kum saatini andıran bu kahve makinesi, bir fincan kahveden fazlasını elde etmek istiyorsanız sizin için iyi bir seçenek olabilir. Üstünde ağzı açık olan hazneye kâğıt filtre yerleştirilir ve içine kahve eklenerek sıcak su ile birlikte demlenir.

 • Akıllı Damlatıcı / Clever Dripper

Farklı kahve demleme teknikleri arasında son sırada yer alan akıllı damlatıcılar, klasik bir pour-over gibi görünür. Yalnızca su ile demlenmiş kahveyi fincana aktarmak için altta bir haznesi bulunur. Çalışma prensibi pour-over gibidir. Clever Dripper’ın içine bir kâğıt filtre ekleyip içine kahve telvesi ile doldurun. Demlenme işlemi bittikten sonra hazne kendiliğinden açılır ve kahveniz damlamaya başlar.

Kahve aromalarını da yakından tanımak isterseniz en küçük setimiz olan Le Nez du Cafe ile tanışmaya ne dersiniz?