Editions Jean Lenoir

Viski Nasıl İçilir?

viski nasıl içilir

Viski Nasıl İçilir?

Viski pek çok insanın alkollü içecek tercihleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Peki viski nasıl içilir sorusunu cevaplamadan önce viski hakkında birkaç temel bilgiye göz atmaya ne dersiniz?

 • Viski nedir?

Viski; buğday, çavdar, arpa ve mısırın damıtılıp, meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle elde edilen bir tür alkollü içecektir. İsmi, Galce’den çevrilen ve ‘’yaşam suyu’’ anlamına gelen ‘’uisge beathe’’dan gelmektedir.

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Viski Nedir?” answer-0=”Viski; buğday, çavdar, arpa ve mısırın damıtılıp, meşe fıçılarda dinlendirilmesiyle elde edilen bir tür alkollü içecektir. İsmi, Galce’den çevrilen ve ‘’yaşam suyu’’ anlamına gelen ‘’uisge beathe’’dan gelmektedir.” image-0=”” count=”1″ html=”true”]

 • Viski çeşitleri nelerdir?

Temelde iki çeşit viski vardır. Bunlardan biri malt diğeri ise tahıldır. Malt esas olarak arpadan yapılırken, tahıl ise birçok tahılın bir araya gelmesiyle elde edilmektedir.

 • Viskide fıçı seçimi oldukça önemlidir.
 • Harmanlanmış bir viski, çeşitli tek malt viskilerin karışımıyla elde edilmektedir.
 • Tek bir fıçıda olgunlaştırılmış viskiler bir fıçıdan şişelenir ve şişeler genellikle numaralandırılır.
 • Single malt viski belirli bir tahıldan elde edilen viskidir. Genellikle arpadan üretilir.

Bazı viski türleri şu şekildedir; Malt, Bourbon, Çavdar, Buğday ve Mısır

Örneğin, Scotch, kullanılmış fakat alazlanmamış fıçılarda olgunlaştırılırken Bourbon ise yeni alazlanmaya başlamış meşe fıçılarda olgunlaştırılır. Bazı mısır viskileri uzun yıllar olgunlaştırılırken bazıları ise hiç yıllandırılmaz. Bu viski türleri 2 veya daha uzun süre yıllandırılır ise sek viski adını alır.

 

[saswp_tiny_multiple_faq headline-0=”h2″ question-0=”Viski Çeşitleri Nelerdir?” answer-0=”Temelde iki çeşit viski vardır. Bunlardan biri malt diğeri ise tahıldır. Malt esas olarak arpadan yapılırken, tahıl ise birçok tahılın bir araya gelmesiyle elde edilmektedir. Viskide fıçı seçimi oldukça önemlidir. Harmanlanmış bir viski, çeşitli tek malt viskilerin karışımıyla elde edilmektedir. Tek bir fıçıda olgunlaştırılmış viskiler bir fıçıdan şişelenir ve şişeler genellikle numaralandırılır. Single malt viski belirli bir tahıldan elde edilen viskidir. Genellikle arpadan üretilir” image-0=”” count=”1″ html=”true”]

 

 • Nadir bulunan viskiler

Bazı viskiler tek şişe olarak üretilirken bazıları daha fazla miktarda üretilmektedir. Bu tür ender rastlanan viskilerle ilgili birkaç bilgiyi sizin için derledik:

 • 1851 ve 1858 yılları arasında üretilmiş olan 400 ml’lik bir Glenavon özel likör viskisi ’Dünya’nın en eski viskisi’ ünvanına sahiptir. Londra’da bir açık artırmada satılana kadar uzun yıllar boyunca İrlanda’lı bir aileye aitti.
 • Macallan M, Hong Kong’da düzenlenen bir müzayedede yaklaşık yarım milyon dolara alıcı bularak dünyanın en pahalı viskisi olmuştur. 1940’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar İspanyol şeri fıçılarında olgunlaştırılan bu viski 6 litrelik Lalique sürahide şişelenmiştir.
 • 1964-1992 yılları arasında üretilen Dalmore Constellation Single Malt Koleksiyonuna ise 140.000 dolara sahip olabilirsiniz. Kristal sürahilerde sergilenen bu viskinin bir tanesi dört-beş haneli rakamlara mal olmaktadır.
 • 1964 yılında üretilen Glenlivet Winchester koleksiyonu’nun fiyatı 25.000 dolardır ve bu koleksiyondan sadece 100 tane üretilmiştir. Her bir şişe altın gibi değerli metaller kullanılarak elde edilmiştir ve el yapımıdır.
 • Buffalo Trace’in ünlü Pappy Van Winkle Bourbon’unun şişesi 2.000 dolara satılmasına rağmen bulması bir hayli zordur ve özellikle 15 yıllık şişesi oldukça rağbet görmektedir.

 

 • Viski nerede üretilir?

Viskinin anavatanı İskoçya olarak bilinir ancak viski yalnızca İskoçya’da üretilmez.  Her bölgenin kendine özgü bir tekniği vardır. Başlıca üretim bölgeleri Campbeltown, Highlands, Islay Adası, Lowlands ve Speyside’dır. Elbette Kanada da bir diğer önemli üreticilerdendir. Elbette viski yapımıyla ilgilenen birçok ülke var ve tahılın yetiştiği her yerde viski yapılabilir ancak viskisiyle en meşhur olan ülke İskoçya’dır.

Peki viski nasıl içilir ve yanında ne tür atıştırmalıklar tüketilebilir?

Viskinin yanında ne yiyebiliriz? Aslında atıştırmalık yiyecekler ile viskiyi eşleştirmek bazı viski severlere göre doğru değildir çünkü viski her şeyin yanına yakışmaz. Viskiyi neyle eşleştireceğiniz konusunda dikkatli olmak gerekir. Yazımızın bu bölümünde partilerinizi veya özel gecelerinizi planlamanızda size fikir verecek öneriler hazırladık. İşte size viskinizin ve viski bazlı kokteyllerinizin lezzetini tamamlayacak birkaç öneri…

 • Peynir

Viski ile peynirin iyi bir kombin olmasının nedenlerinden biri her ikisinin de kendine has bir aroması olmasıdır. Bazı peynirler keskin, yağlı, hafif ve bazısı da kokuludur. Tam da bu sebeple her peynir her viski ile eşleşmez. Eğer siz daha çok isli viski seviyorsanız; yanına keskin tatlı bir cheddar tercih edebilirsiniz. Viskiniz hafif tatlı ise daha yumuşak ve hafif bir peynir olan keçi peyniri viskinize daha iyi uyum sağlayacaktır. Bazı meyveler de viski ile güzel bir uyum içindedirler. Viskilerinizi peynirler ile eşleştirirken yanlarına elma veya armut ezmesi de ekleyebilirsiniz.

 • Kuruyemiş ve atıştırmalıklar

Çubuk krakerler, susamlı çubuklar, patlamış mısır ve yer fıstıklı atıştırmalıklar viskinin yanına yakışabilecek harika seçeneklerdir. Eğer viskinizi kuruyemişle birleştirmek istiyorsanız kuruyemişin türüne dikkat etmelisiniz. Genellikle isli viskiler ağır kavrulmuş kuruyemişler ile harika bir tamamlayıcıdır. Antep fıstığı ve badem gibi tatlı kuruyemişler güçlü viskiler ile iyi gittiği gibi ceviz ise tatlı bir viskiyle en iyi sonucu verecektir.

 • Tatlılar

Viski ile eşleşebilecek en iyi atıştırmalıklardan biri de tatlılardır ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Viski için mükemmel bir tamamlayıcı olan bitter çikolata, standart bir seçimdir. Viskinizi ne kadar sert seviyorsanız bitteri de o kadar sade seçebilirsiniz. Örneğin sütlü bir çikolata çavdardan yapılan bir viskiyle harika bir bütün olacaktır. Tuzlu fındıklı çikolata single malt viski ile harika bir tat verir.

Çikolatanın yanı sıra, burbonun tadını ortaya çıkaran en iyi tatlardan biri de elmalı turta ve elma kurusudur. Yüksek çavdar içeren bir burbon karamel aromasıyla en iyi sonucu verir.

 • Etler

Et başlı başına bir atıştırmalık olmasa da viskinizin yanına yakışabilecek bir yemek arıyorsanız harika bir seçenek olacaktır. Eğer servis edeceğiniz viski, burbon gibi çavdar oranı yüksek bir içkiyse somon füme yanında mükemmel bir seçim olacaktır. Somon füme viskinize meyvemsi ve baharatlı bir tat verir. Aynı şekilde, sulu bir ızgara biftek de viskiyle mükemmel bir birleşim olduğu gibi yağsız bir biftek de burbon ile iyi bir uyum içindedir. Burada bahsettiğimiz diğer seçeneklerde de olduğu gibi farklı et seçenekleri ve baharatlarla denemeler yapabilirsiniz.

 

Bu yazımızda viski nasıl içilir sorusuna bir cevap verirken birkaç ufak temel bilgi de paylaşmak istedik! Eğer viski ile daha yeni tanışıyorsanız yeni başlayanlar için viski konulu yazımıza da bir göz atabilirsiniz! Şimdiden afiyet olsun.