Editions Jean Lenoir

Şarap tadımı alanında hızla uzmanlaşacaksınız!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Le Nez du Vin® küçük şişelerde bulunan koku aromaları ve bu kokuların açıklamalarının bulunduğu bir kitaptan oluşan bir settir.
Kitler sayesinde şarap tadımı aktivitelerinden maksimum fayda sağlayacaksınız.

1. Koku hafızanızı eğitin ve zenginleştirin…

Koku duyusu, bir şarabın algılanmasında en önemli duyudur ve tadım zevkinin %80’i kokudan gelir. Nezle ya da grip olduğunuzda artık eskisi gibi tat alamadığınızı mutlaka fark etmişsinizdir. Buradan da eşsiz bir tadım deneyimi için koku almanın ve aromaların önemini bir kez daha anlayabilirsiniz.
Bir kadeh şarabın içindeki aromaları tespit etmek çok kolay değildir. Diğerlerinden ayırt edebildiğiniz ama adını koyamadığınız bir kokuyla daha önce de karşılaştınız mı? Cevabınız evet ise merak etmeyin, bu çok normal! Okumayı, yazmayı veya saymayı öğrendiğimiz gibi, kokuları ayırt etmek ve isimlendirmek de eğitim gerektirir.
Profesyoneller tarafından da beğenilen bir çalışma aracı olan Le Nez du Vin® bir oyun gibidir. Aromaları rastgele seçin, dikkatlice koklayın ve o aromanın hangi gruba ait ne kokusu olduğunu bulmaya çalışın ve sonra da kartlardan bakarak doğru tahmin edip etmediğinizi kontrol edin! Bir süre bu kitlerle çalıştıktan sonraki birkaç hafta içinde bu aromaları seçebilecek, tanıyabilecek ve hepsinden önemlisi isimlendirebileceksiniz.

2. Şarap tadımı aktivitelerinin en büyük yardımcısı

“Bu setler bana ne kazandıracak?”  diye sorabilirsiniz. Her şeyden önce, aromaları tanıyacak ve tadımla ilgili kelime dağarcığınızı zenginleştireceksiniz. Öğrendiğiniz her yeni kelime ile kokuları isimlendirebilecek ve böylece tat alma deneyiminizi en üst seviyeye taşımış olacaksınız.

Aromalar sizi; şarabın çeşitliliği, coğrafi kökeni, yapılma ve yıllandırma şekli hakkında bilgilendirir.
Aromaları tek tek açıklayan kitap ise bir rehber gibidir. Aroma koleksiyonu sayesinde tattığınız şarapların hangi üzüm bağından geldiğini anlatan karakteristik aromaların listesi ile ufkunuzu genişletebilirsiniz.
Le Nez du Vin® sadece koku alma duyunuzu mükemmelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda şarapta bulunan aromaları tanımanızı ve şarabın yaratılma sürecini de anlamanızı sağlar.

Rafine zevkleri keşfedin

Şarap dünyasına yeni giriş yapıyorsanız, genellikle açık renkli meyve (kayısı, şeftali gibi), çiçek (gül, ıhlamur çiçeği gibi) ve bal gibi çok belirgin notalarla donatılmış beyaz şarapları tercih edebilirsiniz.

Le Nez du Vin® ile pratik yapmaya başladıktan sonra katılacağınız bir şarap tadımı etkinliğinde artık kendinizden emin bir şekilde Gewurztraminer ve Muscat gibi keskin aromaları da ayırt edebileceksiniz.

Baharatlı (“gewurz”) Traminer, özellikle Alsace ve Almanya’da yetiştirilmektedir. Çok kokulu bir şaraptır, çoğunlukla litchi, gül ve karanfil dokunuşlarına sahiptir.

Birkaç çeşit muskat vardır, ancak hepsinin ortak noktası, şaraba cesur ve çok hoş kokulu bir karakter veren terpen bakımından zengin olmalarıdır. Muskat, Güney Fransa’da yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Şarap dünyasının Sherlock Holmes’u olun!

Eğer bir şarap uzmanı iseniz, bir  şarap tadımı etkinliğinde bir kadeh beyaz şarap tattığınızı düşünelim. Küçük aroma şişelerimizle yaptığınız düzenli çalışmalar sayesinde alıç, kavrulmuş fındık, tereyağı ve vanilya notalarını artık ayırt edebiliyorsunuz. Bunların hepsi, şarabın yapıldığı asmanın ve ait olduğu bölgenin yanı sıra şarabın yapılış şekli ve yıllandırılma çalışmalarını da anlatır aslında.
Kokuların yanında kitaba da göz attığınızda; Chardonnay asmalarının çok karakteristik olduğunu ve şaraplardaki tereyağının tadının malolaktik fermantasyon sırasında oluşan bir molekül olan diasetilden geldiğini öğrenirsiniz. Ayrıca yeni meşe fıçılarda yıllandırılan tüm şaraplarda vanilin bulunduğunu, çünkü vanilin odununun içindeki özün ayrışmasından üretildiğini keşfedebilirsiniz. Bu tür küçük ama önemli bilgilerle uzmanlığınızı gözler önüne sereceksiniz!

İlgi alanınıza en uygun olan seti bulmak için Le Nez du Vin® koleksiyonuna bir göz atmaya ne dersiniz?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]