Editions Jean Lenoir

İyi Bir Viski Nasıl Seçilir?

iyi bir viski nasıl seçilir

İyi Bir Viski Nasıl Seçilir?

 

Piyasada birbirinden farklı kalitede ve özellikte viski bulunmaktadır. Peki siz iyi bir viskiyi kötü bir viskiden ayırt edebilir misiniz? Sizce iyi bir viski nasıl seçilir? Hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek isterseniz bu yazı tam size göre!

Tüm içeceklerde olduğu gibi viski dünyasında da bazı viskiler diğerlerinden daha iyidir ve bu sadece fiyatıyla değil, içeceğin tadı, kalitesi ve başka ayrıntılarıyla ilgilidir. Viski gibi değerli bir içeceği layıkıyla içebilmek için onu iyi anlamak gerekir. İyi viski seçmeyi öğrenmek aslında çok da zor değildir.

Aslında her şey kişisel zevkinize bağlıdır ve belki de en sevdiğiniz viski, uzmanların çok da tavsiye etmediği bir viski olacak ve bunu denemeden bilemezsiniz. İyi bir viskiyi nasıl tanıyacağınızı bilmek sizi, harika tadı olan kaliteli bir içeceği, onu gölgede bırakabilecek başka malzemelerle birleştirerek tüketmek gibi hatalar yapmaktan kurtaracaktır.

Viski hakkında bilmeniz gerekenler

– Viskinin yazılış şekli size nereden geldiği hakkında bilgi verir. Eğer viski “e” harfi ile yazılıyorsa “whiskey” İrlanda’dan; “e” olmadan “whisky” şeklinde yazılıyorsa İskoçya’dan (ve ayrıca çok iyi viski üreten Japonya’dan) geldiğini gösterir. Viskinin üretildiği yer viskiye farklı tatlar verir. Bazı viskiler daha isli bir aromaya sahipken, diğerleri meyveli veya limonlu aromalıymış gibi gelebilir.

– Blends (karışımlar): Viskinin birçok çeşidi vardır. Farklı üretim süreçleri, yıllandırma, depolama ve içerik seçimini içeren harmanlanmış, tek malt, harmanlanmış malt, fıçı mukavemeti, tek fıçı ve çift birleştirme gibi etkenler viskiye karakter katar. Bu süreçlerden birine ya da birkaçına maruz kalan viskiler farklı lezzetlerde olur ve kişisel tercihlerinize göre her kategoride çok iyi bir viski bulabilirsiniz.

– Viski bardağı: Viski, şampanya veya martini bardağı gibi bardaklarda servis edilemez. Viskinin tadını daha iyi anlamanızı ve tüm aromalarını algılamanızı sağlayan geniş, düz bir bardakta servis edilmesi uygundur.

İyi bir viskiyi belirleyen 3 faktör

LVMH’nin Avrupa tadım eğitmeni Xavier Monclús iyi bir viski nasıl seçilir sorusuna aşağıdaki üç temel noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirterek cevap veriyor:

Koku

Viski bardağını burnunuza yaklaştırdığınızda alkolün kokusu çok yoğun olmamalı ve içeceğin diğer aromalarını algılamanıza engel olmamalıdır. Abartılı alkol kokusuna sahip bir viski, muhtemelen kötü kalitede olacaktır çünkü bu, iyi bir alkol bütünleşmesine sahip olmadığı anlamına gelir. Viski kötü kokmamalı veya beyninize ulaşan güçlü bir aromaya sahip olmamalıdır.

Lezzet

Viskinizden alacağınız ilk yudum algınızı tanımlamaya yardımcı olur. Alkol içeriği ne olursa olsun, viskiyi denerken ağızda herhangi bir tahriş ya da yanma hissetmemeliyiz. Eğer içtiğiniz viskinin alkol oranı ağzınızı uyuşturacak kadar fazlaysa, viskinin tadını çıkartmayı başaramayacaksınız demektir.

Fiyat

Birçok insan, daha pahalı viskinin ucuz olanlardan daha kaliteli olduğuna ve 10-12 yıllık, iyi bir single malt için gerçekten biraz daha fazla yatırım yapmaya değer olduğuna inanıyor, ancak aslında bunun da bir sınırı var. Yani binlerce liralık bir viskinin, şişesi birkaç yüz lira olan bir viskiden daha lezzetli olacağını söylemek mümkün değildir.

Viski kültürünüzü geliştirmek ve aynı zamanda koku duyunuzu eğitmek isterseniz Le Nez du Whisky seti tam size göre!

Dünyaca Ünlü Viski Aroma Setlerimizi İncelemek İçin Buraya Tıklayın!