Editions Jean Lenoir

Le Nez du Vin ile Koku Duyusu Nasıl Geliştirilir?

koku duyusu

Le Nez du Vin ile Koku Duyusu Nasıl Geliştirilir?

Doğduğumuz andan itibaren önce ailemiz sonra da eğitim aldığımız her yerde 5 duyumuzu geliştirmeye yönelik kazanımlarımız olsa da bunların içinde bir tanesi hep geride kalır: koku duyusu.

Koku duyusu; görme, duyma, dokunma ve tat alma duyuları kadar önemli olmakla birlikte, geliştirilmesi için biraz daha farklı çalışılması gereken bir duyudur. Aslında tat alma ve koku duyuları birbirine bağlı olarak kabul edilmektedir çünkü koku alma duyusu olmadan, yediğimiz ve içtiğimiz şeylerden tat almamız mümkün değildir. Bu nedenle aslında herkesin koku duyusunu geliştirmeye yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir.

Koku duyusu herkes için olduğu kadar şarap tadımcıları için de oldukça önemlidir ve yıllardır pek çok şarap uzmanı, sommelier ya da önolog çeşitli yöntemlerle koku duyularını geliştirmek üzerine çalışmaktadır.  1981 yılında Fransız Jean Lenoir şaraba olan tutkusunu bir aroma seti yaratarak açığa çıkardı. Bu set ile amatör ya da profesyonel fark etmeksizin şarap seven herkesin hem koku duyusunu hem de şarap kültürünü geliştirmeyi hedefledi.

Koku duyusu, yiyecek ve içecekleri takdir etmenin vazgeçilmez bir parçasıdır, çünkü koku duyusu tat alma becerimiz için gereklidir. Şarap tadımcılarının koku alma duyularını eğitmesi ve geliştirmesinin yanında ayrıca kapsamlı bir dil öğrenmesi de gerekir.

Jean Lenoir tarafından geliştirilen bir set olan Le Nez du Vin, kişinin koku alma duyusunu geliştirmek için yararlı bir rehberdir. 1970’lerde Dijon’daki Burgundy Üniversitesi’nde şarapçılık üzerine eğitim alırken, Lenoir, şaraba giriş dersleri vermek için kullandığı 120 aromadan oluşan bir koleksiyon geliştirdi ve 1980’de seti Le Nez du Vin olarak markalaştırdı.

İlk Le Nez du Vin seti, minicik numaralandırılmış koku şişeleriyle dolu büyük bir kitapla birlikte yayınlandı. Bir şişenin içeriğini koklamak ve onları kategorize etmeye çalışmak, kişinin “burnunu” eğitmesinin en etkili yollarından biridir. Éditions Jean Lenoir, 40 sene içinde setleri çeşitlendirerek geliştirdi ve şu an sadece şarap değil, kahve ve viski için de farklı farklı setler tasarlayarak koku duyusunu geliştirmek isteyen herkese yardımcı oluyor. Le Nez du Vin setleri dünya çapında birçok dilde hazırlanmıştır ve aromatik gruplar halinde düzenlenmiş farklı setlerden oluşur.

Peki bu setlerle koku duyusu nasıl geliştirilir? Düzenli bir çalışma ile bunun ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız! Her gün setlerle çalışmaya başladığınızda, her geçen gün daha da kolay kokuları adlandırmaya başlayacaksınız. Rastgele seçeceğiniz aroma şişelerini koklayarak hangi koku olduğunu tahmin etmeye çalışmanız ve sonrasında da koku kartlarından ya da setle birlikte gelen kitaplardan kontrol etmeniz yeterli. Koku duyunuzu geliştirmek işte bu kadar basit!

Bazı kokuların fark edilmesi son derece kolayken – frenk üzümü gibi bir meyve, kendine özgü kremamsı notası ile ilk koklamada öne çıkarken bazı aromaları tespit etmek biraz daha zor olabilir. Bu zorluğu aşmanın yolu ise düzenli olarak setlerle çalışmaktan geçiyor. İster şarap, ister kahve isterseniz de kahve tutkunu olun, siz de koku duyusunu geliştirmek isteyen biriyseniz Éditions Jean Lenoir setlerinden biri mutlaka size hitap edecektir!

Éditions Jean Lenoir setlerinin kimler için uygun olduğunu öğrenmek isterseniz blogumuza göz atmayı unutmayın!