Editions Jean Lenoir

Tencere Kapak: Şarap ve Peynir İkilisi

şarap ve peynir

“Mecnun’un Leyla’sı, rakının balığı, İzmirli’nin boyozu varsa şarabın da peyniri vardır”

En temel, şarap-yemek eşleştirmelerinden biri şarap ve peynir eşleştirmesidir. Lezzetli bir peynirin yanında favori bir şarabınızı yudumlamak, en keyifli deneyimlerden biridir.

İster tek başınıza ister arkadaşlarınızla bir araya gelerek planladığınız bir gecede kırmızı, beyaz ya da köpüklü şaraplara birlikte sunacağınız peynir dilimleri damağınızı şımartmaya yetebilir.

Şarap ile Peynir Eşleştirmeyi Neden Seviyoruz?

Şarap ve peynir birlikte lezzetlidir

Bu durum, “ağız hissi” veya yiyeceklerin birlikte ağızda nasıl algılandığı ile açıklanabilir. Zıt karakterlere sahip yiyecekler iyi seçilirse birbirini tamamlayıcı tatlar ortaya çıkar. Peynirin kremsi, yağlı tadına karşı şarabın zengin, buruk tadı damakta hoş bir algı yaratabilir ve akılda lezzetli bir eşleşme sağlayabilir. Araştırmacılar, şarap içerken peynir yemenin aslında her ikisinden de aldığınız deneyimi olumlu etkileyebileceğini vurgular.

Eşleştirme, farklı kültürler hakkında bilgi edinmenin eğlenceli bir yoludur

Avrupalılar kendi bölgelerinde veya köylerinde üretilen şarap ve peynirleri nesiller boyu birlikte sunmuşlardır. Oldukça sevilen kombinasyonlardan biri, kuzey Fransa’daki Brie bölgesinden kremsi yapıya sahip Brie peyniri ve hafif gövdeli Beaujolais kırmızı şarabıdır. Benzer bir kombinasyon örneği, İtalya’nın Toskana bölgesinden bilinen, Asiago peyniri ile zengin Chianti veya Brunello’nun eşleştirilmesi verilebilir.

Bilgi güçtür

Hangi tat hangi aroma ve kokularla uyum sağlar, hangi koku hangi sınıf tanımıma ya da isme karşılık gelir, hangi şarap-hangi peynir çeşidiyle eşleştirildiğinde size keyif verir? Öğrenmenin birçok yolu vardır. Ama ilk yok kişisel deneyimlerden geçer. Tadım ve koku profilinizi geliştirmeye yeni başlıyorsanız, Le Nez Du Vin Seti‘nin resimli eşleştirme kılavuzu, başlamanın eğlenceli bir yoludur. Eğlenerek kendini geliştirebilir, geliştikçe sadece şarap ve peynirle sınırlı kalmayıp, viski, kahve gibi içeceklerle birlikte hangi eşleşmelerin zevkinize hitap edebileceğini artık daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Paylaşmak önemsemektir

Tadım etkinlikleri, bizlere kişisel zevk ve deyimleri paylaşarak sosyalleşebileceğimiz bir ortam sunar.

Birkaç arkadaşınızı bir araya getirerek evinizde bir tadım etkinliği düzenlemeyi ihmal etmeyin. Her şarabın bir öyküsü vardır. Geçmiş deneyimlerini paylaşmak, yeni şaraplar tanımak ve tadım püf noktaları hakkında bilgi almak isteyen dostlarınız varsa unutmayın “paylaşmak önemsemektir.”

Şarap ve Peynir Eşlemesinde Püf Noktalar

Tanenleri düşük tutun

Tanenler şarapta burukluğu veren bileşikleridir. Hangi şarapların tanen bakımından düşük olduğu konusunda tavsiye alın – tanence yüksek bir şarap, beraberindeki peynirden aldığınız zevkin engellenmesine sebep gelebilir. Her mükemmel uyumda olduğu gibi burada da aranan en önemli usur “denge”dir.

Tuzlu ve tatlıyı dengeleyin

Çok tuzlu peynirleri sek şaraplarla eşleştirmek şarabı buruk algılamanıza neden olabilir. Ya da tatlı şaraplar ile tuzsuz peynir, bu ikiliden alacağınız zevki önemli ölçüde azaltabilir.

Eşleştirmelerinize meyve ve kuruyemiş ekleyin

Ceviz, kaşar peyniri ve Cabernet şarabı oldukça sevilen bir kombinasyondur. Şarap peynir eşleştirmelerinde kuru yemiş eklemeyi ihmal etmeyin.

 

Burcu Darıcı