Editions Jean Lenoir

Her gün kahve içmek için 15 neden

kahve içmek

Her gün kahve içmek için 15 neden 

 

Güne kahveyle başlayıp, gün boyu fincanını elinden düşürmeyenlerden misiniz? Kahvenin sayısız faydası olduğunu artık bilmeyen yok, kahve içmek için çok da fazla nedene ihtiyaç duymasak da bu makalemizde her gün kahve içmek için 15 iyi sebep sunuyoruz!

Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir? 

1-Antioksidan açısından zengindir: Her gün kahve içmeniz için harika bir sebep çünkü meyve ve sebzelerden bile daha fazla antioksidan içerir!

2- Karaciğeri korur: Kahve içmek karaciğer ve rahim kanserlerini önlemeye yardımcı olur. Kahve ayrıca karaciğer fibrozuna karşı da koruyucu bir role sahiptir.

3- Alkolün etkilerine karşı koymaya yardımcı olur: Karaciğeri korumasının yanı sıra, akşamdan kaldığınız günlerde baş ağrınızın ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

4- Depresyona iyi gelir: Düzenli kahve tüketiminin olumsuz duyguları azalttığı ve depresyona iyi geldiği kanıtlanmıştır.

5- Dopamin üretimini uyarır: Dopamin, kendinizi iyi hissettiren hormondur ve kahve içerken de salgılanır ve böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz.

6- Dikkat seviyenizi yükseltir: Kahve içtikten sonra zihinsel aktivitelerin tetiklenmesi ile daha kısa sürede tepki verebilir, daha uyanık hisseder ve daha hızlı düşünebilirsiniz.

7- Hafızayı geliştirir: Kahvenin en iyi faydalarından biri hafızanızı güçlendirmesidir. Günde iki fincan kahve, kısa süreli hafıza yeteneklerinizi artırabilir.

8- Kilo vermenize yardımcı olur: Küçük ölçekte kahve metabolizmanızı bir miktar hızlandırır, bu da birkaç ekstra kalori yakmanız anlamına gelir.

9- Bazı vitaminleri içerir: İçeceğiniz bir fincan kahve ile:

– Günlük B2 vitamini ihtiyacınızın %10’unu,

– Günlük B5 vitamini ihtiyacınızın %5’ini,

– Günlük manganez ve potasyum ihtiyacının %3’ünü

– Magnezyum ve B3 vitamini için günlük önerilen miktarın %2’sini karşılamış olacaksınız.

Sütsüz ve şekersiz içeceğiniz bir fincan kahve kalori aldırmadığı gibi, içerdiği vitaminlerle de size fayda sağlayacaktır.

10- Kahve içmek daha zinde ve uyanık hissetmenizi sağlar: Bu muhtemelen kahvenin en bilinen ve en iyi faydalarından biridir! Kahvedeki kafein, sizi uykulu yapan kimyasal adenosini bloke ederek en yorgun beynin bile uyanmasına yardımcı olabilir.

11- Alzheimer gibi zihne zarar veren hastalıklarla savaşmak için kahve iyi bir araçtır: Ne yazık ki, Alzheimer hastalığının tedavisi şu an için mümkün olmasa da, yapılan araştırmalara göre her gün kahve içen kişilerin Alzheimer olma riskinin içmeyen kişilere göre daha düşük olduğu görülmüştür.
12- Sporcuların da içecek tercihi kahveden yana: Kafein kalp atış hızını arttırır ve refleksleri keskinleştirir! Ancak fazla tüketilmesi halinde doping maddesi olarak kabul edilebileceği için dikkatli tüketilmelidir.

13- Kas ağrısını gidermeye yardımcı olur: Özellikle fiziksel aktivite sırasında kas yorgunluğunu azaltır ve bu sayede, kahve içtikten sonra kendinizi daha iyi hissedersiniz.

14- Her damak tadına göre kahve çeşidi vardır: Espresso, lungo, latte, cappuccino, americano… her gün yeni bir kahve deneyebilirsiniz!

15- Kahve lezzetlidir!: Her çeşit kahvenin başka bir lezzet taşıdığını ve o anki tercihinize uygun bir kahve bulabileceğinizi unutmayın!

Kahve içmek için bir bahaneye ihtiyaç duymasanız da bir dost sohbetine eşlik etmesi için ya da sadece günün yorgunluğunu atmak için de bir fincan kahveden daha iyi bir seçenek bulamayacaksınız!

Dünya kahvelerinde bulunan birbirinden özel aromaları yakından tanımak ve kahve kültürünüzü geliştirmek için Le Nez du Café setlerimize göz atmayı unutmayın!