L'Atelier du Vin

Şarap Servisi Nasıl Yapılmalıdır?

sarap servisi

Şarap Servisi Nasıl Yapılmalıdır?

Şarap mahzeninden sofraya şarap servisi bir yaşam sanatıdır. Şarabınızı sofraya getirip açmadan önce uygun bir hazırlık yaparak ve açtıktan sonra havalandırıp doğru kadehlerde servis ederek şarabınızdan çok daha fazla keyif alabilirsiniz.

Servis etmeden önce bir şarap nasıl hazırlanır?

Şarabı düzgün bir şekilde servis edebilmek için şişeyi açıp tadına bakmadan önce bazı ön koşulların yerine getirilmesi gerekir. Aslında her şeyden önce sofranızdaki farklı tatlara göre doğru şarap seçimini yapmak en önemli adımdır. Ayrıca şarap soğuksa, oda sıcaklığına kademeli olarak geçişi yapmalı ve ideal sıcaklığına ulaştığında servis edilmelidir

Şarap servisi için doğru sıcaklık

Şarabınızın tadını tam olarak anlamak için çok soğuk ve çok sıcak servis edilmemelidir. Eğer hangi şarabın hangi derecede servis edilmesi gerektiğini bilmiyorsanız; beyaz, kırmızı, roze şaraplar ve şampanya için servis sıcaklıklarına ilişkin küçük rehberimiz:

• Tatlı beyaz şaraplar: 6 ila 8°C

• Kuru, meyveli, asidik, hafif beyaz şaraplar: 8 ila 10°C

• Zengin, karmaşık beyaz şaraplar: 11 ila 13°C

• Hafif, meyveli kırmızı şaraplar: 11 ila 12°C

• Orta veya yüksek alkollü kırmızı şaraplar: 14 ila 16°C

• Tanenli kırmızı şaraplar: 16 ila 17°C

• Olgun kırmızı şaraplar: 17 ila 18°C

• Meyveli, asidik roze şaraplar: 8 ila 10°C

• Yuvarlak, tam gövdeli roze şaraplar: 10 ila 12°C

• Şampanyalar, köpüklü şaraplar: 8 ila 10°C 

 

Şarabınız hala biraz fazla mı soğuk? Eğer şarabınız havalandırmaya uygunsa, oda sıcaklığında bir karafta bekleterek ısınmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca şişeyi elinize alarak birkaç dakika içinde sıcaklığının arttığını göreceksiniz.

Şarabınızın kaç derece olduğunu en doğru şekilde tespit etmek için size önerimiz bir tane L’Atelier du Vin şarap termometresi (Thermomètre à Vin) edinmeniz ve böylece şarap servisi yapmadan önce şarabınızın ısısını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Yiyecek türüne göre şarap önerileri

Güzel bir yemeğe başlamadan önce aperatiflerle birlikte içilebilecek en iyi seçeneklerden biri köpüklü şaraptır. Öğle veya akşam yemeğine eşlik etmek üzere kuru veya tam gövdeli bir beyaz şarap seçmek uygun olacaktır. Deniz ürünlerinin yanına kuru veya köpüklü beyaz şaraplar da iyi bir seçenek olabilir. Soslu beyaz etler, dolgun, pürüzsüz beyaz şaraplarla çok iyi gider. Açık kırmızı şaraplar beyaz veya kırmızı etlerle mükemmel uyum sağlarken, güçlü kırmızı şaraplarsa yoğun yemekler ve kırmızı et ile yakışır.

Beyaz şarapların ideal eşlikçisi peynirler diyebiliriz. Şarap ve peynir eşleştirmesi ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz makaleye göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ana et yemeğine eşlik eden kırmızı bir şaraptan sonra da beyaz şarap ve peynir servis edilebilir ancak bu işin püf noktası, iki şarap arasında bir bardak su içmektir, bu da damağı tanenlerden arındırır ve şaraplar arası geçişi daha kolay hale getirir.

Yemek ve içecek eşleştirmesi ile ilgili önceki makalemizi de okuyabilirsiniz.